Преди да препрочета „Чернишка“ на Емилиян Станев заедно с петгодишната ми дъщеря, имах опасения, че книжката е подходяща за доста по-големи деца. Четейки началото, не се бях отърсила от това чувство, може би заради повечкото описания. Прочетохме първите две глави от интернет сайт и едва когато видях, че Елора проявява истинско любопитство, взехме книжката от библиотеката. Емилиян Станев описва правдиво и красиво природата, но аз предпочитам действието. В първите три-четири глави при описанията хващах и Елора малко да се отвлича. После обаче лисичката Чернишка се оказа в плен и внезапно повествованието улови и нашето любопитство.
Изобщо не помнех историята на „Чернишка“, макар да съм я изучавала в училище. Спомнях си, че беше тъжна и плаках. Елора не плака.
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ВЪЗРАСТ:
Повестта според мен е подходяща за деца между 7 и 12 години, както и за техните родители:). Може да я прочетете на по-малко дете, ако то е свикнало с четенето на по-дълги истории почти без картинки. Илюстрациите са в стила на корицата, но черно-бели. Все-пак, за Елора това не беше проблем и тя с интерес разглеждаше всяка от тях.
Историята е натуралистична. Ще се наложи да обясните някои неща, но според мен точно там е най-голямата й ценност. Ще трябва да обясните на детето си какво значи „псува“ – аз обясних, че това са обидни думи, свързани с размножаването/правенето на бебета, които някои възрастни ползват. В „Чернишка“ няма нито една ругатня, просто е споменато, че героят псува. След това ще трябва да поговорите при нужда за размножаването при животните, също и за смъртта на животните. Повестта е чудесен пример за нещата, които се случват в дивата природа. Тя е ценна не само при изучаването на българската литература, не само за доброто красноречие, а и като урок за природата и животните.
Повестта е разделена на глави, които да четете една по една, подобно на приказки. В един момент действието става така вълнуващо, че детето ви ще настоява да прочетете поне мъничко от следващата глава.
Дори детето ви да е по-голямо, препоръчвам тази книга не толкова за самостоятелно четене, колкото за четене на глас на детето. Според мен така то ще я възприеме и оцени по-лесно.
ЗА КАКВО СЕ РАЗКАЗВА:
Това е историята на една дребна, черна лисичка малко след раждането й до момента, в който самата тя става майка. Покрай четенето й научих, че Емилиян Станев е бил на „ти“ с лова още от дете и това си личи във всяка дума. Все едно бяхме там – провирахме се безшумно заедно с Чернишка и оцелявахме заедно с нея. Определено препоръчвам да прочетете тази книжка на детето си, не само защото се изучава в училище. Прочетете му я преди то да бъде в четвърти клас, прочетете я за удоволствие!
Напоследък забелязвам как на книжния пазар се лансират детски книги от чуждестранни автори, а българските се продават само като задължителна литература. Аз самата едва сега, прочитайки „Чернишка“ на дъщеря ми, успях да я видя истинските й качества.
Нека представяме на децата си българската литература у дома, а не в училище. Там досегът с българските поети и писатели е свързан с изпитване, а не с удоволствие! Четете на децата си, дори когато отдавна са се научили да четат. Редувайте се, щом вече могат. Може би, също като мен, ще откриете много нови, любими български книжки!
ЧУДЕСНИ И БЪЛГАРСКИ: „ДОБЪР ДЕН! АЗ СЪМ РАЧЕТО СТАМАТКО!“ от Валентин Пламенов